Sankcijski režimi
Međunarodne mjere ograničavanja (sankcijski režimi)
Hanfa nadzire primjenu Zakona o međunarodnim mjerama ograničavanja kod svojih subjekata nadzora.
Međunarodne mjere ograničavanja mjere su koje donose vlade i međunarodne organizacije kako bi ograničile određene aktivnosti ili postupke koji predstavljaju prijetnju međunarodnoj sigurnosti ili narušavaju ljudska prava.
Mjere ograničavanja uvode se na temelju Zakona o međunarodnim mjerama ograničavanja koje Republika Hrvatska provodi u skladu s pravnim aktima i odlukama Europske unije i Ujedinjenih naroda radi uspostavljanja i očuvanja ciljeva usklađenih s međunarodnim pravom.
Konkretno, mjere ograničavanja mogu biti prekid diplomatskih odnosa, ograničenja ulaska u zemlju, ograničenja raspolaganja imovinom, embargo na oružje i druge mjere u skladu s međunarodnim pravom.
Popis fizičkih i pravnih osoba i drugih subjekata pod međunarodnim mjerama ograničavanja Europske unije i Ujedinjenih naroda dostupni su na mrežnim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Za primjenu mjera ograničavanja obveznicima su dostupne Smjernice za primjenu mjera ograničavanja raspolaganja imovinom temeljem Zakona o međunarodnim mjerama ograničavanja i Smjernice EU-a za učinkovitu provedbu restriktivnih mjera. Za lakše snalaženje obveznicima može biti korisna i Interaktivna karta država pod sankcijskim režimima UN-a i EU-a.
Mjere iz Zakona o međunarodnim mjerama ograničavanja koje se temelje na međunarodnom javnom pravu doprinose borbi protiv međunarodnog kriminala, terorizma, ilegalne trgovine oružjem, pranja novca te nezakonitog kretanja nuklearnih, kemijskih, bioloških i drugih sličnih materijala.