Program otkupa vlastitih dionica i stabilizacije vrijednosnih papira

Uredba (EU) 596/2014 od 16. travnja 2014. o zlouporabi tržišta (dalje u tekstu: Uredba o zlouporabi tržišta) u svom članku 5. propisuje mogućnost izuzeća (tzv. safe harbour režim) od primjene vlastitih odredbi o zabrani zlouporabe tržišta iz članka 14. Uredbe o zlouporabi tržišta (zabrana trgovanja na temelju povlaštenih informacija i nezakonitog objavljivanja povlaštenih informacija) i članka 15. Uredbe o zlouporabi tržišta (zabrana manipuliranja tržištem) za programe otkupa vlastitih dionica i stabilizaciju vrijednosnih papira koji se provode u skladu s odredbom članka 5. Uredbe o zlouporabi tržišta i Delegirane Uredbe (EU) 2016/1052 od 8. ožujka 2016. o dopuni Uredbe (EU) br. 596/2014 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za uvjete primjenjive na programe otkupa i stabilizacijske mjere (dalje u tekstu: Delegirana Uredba 2016/1052). Spomenutim člankom 5. Uredbe o zlouporabi tržišta kao i cjelokupnom Delegiranom Uredbom 2016/1052 uspostavljeni su kriteriji i uvjeti kojih se potrebno pridržavati kako bi se određeni izdavatelj mogao pozvati na izuzeće od primjene odredbi o zabrani iz članka 14. i 15. Uredbe o zlouporabi tržišta. Jedan od važnijih uvjeta i kriterija koji se prožima kroz članak 5. Uredbe o zlouporabi tržišta i Delegiranu Uredbu 2016/1052 jest transparentno izvještavanje nacionalnih nadležnih tijela i investicijske javnosti o programu otkupa vlastitih dionica odnosno namjeravanom provođenju stabilizacije, kao i o detaljima transakcija koje su provedene u sklopu programa otkupa vlastitih dionica odnosno provedene stabilizacije.

U nastavku Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) dostavlja upute o načinu izvještavanja o transakcijama stjecanja vlastitih dionica izvršenih u okviru programa otkupa vlastitih dionica kao i objavi podataka o navedenim transakcijama javnosti – članak 5. stavak 3. Uredbe o zlouporabi tržišta u vezi s člankom 2. stavkom 2. i 3. Delegirane Uredbe 2016/1052, kao i o izvještavanju Hanfe i javnosti o transakcijama provedenim u okviru stabilizacije poduzete u odnosu na određeni vrijednosni papir – članak 5. stavak 5. Uredbe o zlouporabi tržišta u vezi s člankom 6. stavkom 2. i 4. Delegirane Uredbe 2016/1052. Hanfa ovdje napominje kako se ove upute odnose na dostavu odnosno objavu izvještaja o transakcijama koje su provedene u okviru programa otkupa odnosno stabilizacije, dok se izdavatelji koji namjeravaju provoditi program otkupa vlastitih dionica odnosno provoditi stabilizaciju po safe harbour režimu također imaju obvezu pridržavati i svih drugih kriterija/zahtjeva kako su navedeni u članku 5. Uredbe o zlouporabi tržišta i pripadajućoj Delegiranoj Uredbi 2016/1052 (npr. pojedinosti programa otkupa objavljene su prije početka otkupa vlastitih dionica, poštuju se ograničenja u vezi s cijenom i volumenom dionica koje se otkupljuju, otkup vlastitih dionica se obavlja isključivo u svrhe navedene u članku 5. Uredbe o zlouporabi tržišta, i sl.).

***

Za sva eventualna pitanja u pogledu gore navedenog izvještavanja Hanfe i javnosti u dijelu transakcija provedenih u okviru programa otkupa vlastitih dionica odnosno stabilizacije izdavatelji, ponuditelji odnosno subjekti koji provode stabilizaciju mogu se obratiti Hanfi putem e-maila na: capital.markets@hanfa.hr i/ili na broj:+385 1 6173 483.

Odredbom članka 5. stavka 3. Uredbe o zlouporabi tržišta i člankom 2. stavkom 2. Delegirane Uredbe 2016/1052 propisano je da izdavatelj koji otkupljuje vlastite dionice po programu otkupa vlastitih dionica izvještava nadležno tijelo najrelevantnijeg tržišta u smislu likvidnosti o svim transakcijama koje se odnose na program otkupa, i to sve u roku od 7 (sedam) trgovinskih dana od dana izvršenja transakcija stjecanja vlastitih dionica. Izvještaj sadržava podatke o transakcijama u detaljnom i zbirnom obliku, a od podataka u zbirnom obliku dostavlja se podatak o zbirnom volumenu i ponderiranoj prosječnoj cijeni stjecanja.

Dodatno, osim izvještavanja Hanfe kao nadležnog tijela, izdavatelji koji provode otkup vlastitih dionica po tzv. safe harbour režimu iz članka 5. Uredbe o zlouporabi tržišta imaju obvezu u skladu s člankom 2. stavkom 3. Delegirane Uredbe 2016/1052 obavijestiti javnost o detaljima transakcija stjecanja vlastitih dionica, također u roku od 7 (sedam) trgovinskih dana od dana izvršenja transakcija. Uz to, izdavatelj podatke o takvim transakcijama objavljuje i na vlastitoj internetskoj stranici gdje su te informacije dostupne javnosti tijekom razdoblja od najmanje 5 (pet) godina od datuma javne objave.

Za potrebe konkretnog izvještavanja Hanfe po članku 2. stavku 2. Delegirane Uredbe 2016/1052 kao i javnosti prema članku 2. stavku 3. Delegirane Uredbe 2016/1052, Hanfa je izradila obrazac izvještaja za izdavatelje koji provode otkupe vlastitih dionica u excel formatu koji sadrži zaseban sheet sa skupom podataka koji se dostavljaju Hanfi kao i zaseban sheet sa skupom podataka koji se javno objavljuje. Skup podataka koji se dostavlja odnosi se na dio podataka iz Tablice 2 Priloga I. Delegirane Uredbe (EU) 2017/590 koja detaljnije uređuje transakcijsko izvještavanje kako je propisano člankom 26. Uredbe (EU) 600/2014 od 15. svibnja 2014. o tržištima financijskih instrumenata (dalje u tekstu: MIFIR).

Obrazac izvještaja naziva (Pregled transakcija u okviru programa otkupa – čl. 5. st. 3. MAR i čl. 2. RTS 2016-1052) može se pronaći na sljedećoj poveznici. Obrazac se sastoji od dva sheeta – jedan koji sadrži skup podataka za izvještavanje Hanfe (naziva: „Transakcije dostava Hanfi“), a drugi koji sadrži uži skup podataka za izvještavanje javnosti (naziva: „Transakcije javna objava“). Podaci koji se dostavljaju Hanfi dostavljaju se slanjem na adresu elektroničke pošte: pisarnica@hanfa.hr , sve u roku od 7 trgovinskih dana od dana izvršenja transakcija. 

U pogledu obavještavanja javnosti od izdavatelja se očekuje da putem Službenog registra propisanih informacija Hanfe (SRPI) i eho.zse sustava Zagrebačke burze d.d. obavještava o izvršenim transakcijama stjecanja vlastitih dionica u okviru programa otkupa vlastitih dionica na način da u javnoj objavi po proteku razdoblja od 7 trgovinskih dana od izvršenja transakcije dostavi podatak o ukupnoj količini vlastitih dionica i prosječnoj ponderiranoj cijeni stjecanja vlastitih dionica koje su stečene u prethodnih 7 trgovinskih dana. Uz ovu kratku objavu dovoljno je u navedenoj javnoj objavi kroz SRPI odnosno eho.zse sustav uputiti poveznicom (linkom) na internetsku stranicu izdavatelja na kojoj će se nalaziti popunjeni obrazac iz sheeta  „Transakcije javna objava“ za obavještavanje javnosti o transakcijama provedenim u okviru programa otkupa vlastitih dionica po čl. 2. st. 3. Delegirane Uredbe 2016/1052. Izdavatelji su obvezni spomenuti obrazac držati na internetskoj stranici u razdoblju od pet godina od javne objave na internetskoj stranici, sve sukladno čl. 2. st. 3. Delegirane Uredbe 2016/1052. Pored izvještavanja javnosti kako je opisano gore, izdavatelji nastavljaju izvještavati o stjecanju/otpuštanju vlastitih dionica po čl. 474. Zakona o tržištu kapitala (NN 65/2018, 17/2020, 83/2021, 151/2022, 85/2024, dalje u tekstu: ZTK) u roku od 2 (dva) trgovinska dana od dana stjecanja ili otpuštanja vlastitih dionica (dostavlja se broj vlastitih dionica (u apsolutnom i relativnom iznosu) koje izdavatelj drži nakon svakog stjecanja ili otpuštanja).

Odredbom članka 5. stavka 5. Uredbe o zlouporabi tržišta propisano je da izdavatelji, ponuditelji ili subjekti koji provode stabilizaciju, bez obzira na to djeluju li u ime tih osoba ili ne, o svim detaljima stabilizacijskih transakcija obavješćuju nadležno tijelo mjesta trgovanja najkasnije na kraju sedmog trgovinskog dana nakon datuma izvršenja tih transakcija. Odredbom članka 6. stavka 4. Delegirane Uredbe 2016/1052 propisano je da subjekti koji provode stabilizaciju evidentiraju svaki nalog za stabilizaciju ili svaku stabilizacijsku transakciju vrijednosnim papirima kao i da obavješćuju o svim izvršenim stabilizacijskim transakcijama nadležna tijela za mjesta trgovanja na kojima su uvršteni vrijednosni papiri u okviru stabilizacije.

Dodatno, osim izvještavanja Hanfe kao nadležnog tijela, u skladu s člankom 6. stavkom 2. Delegirane Uredbe 2016/1052 prilikom provođenja stabilizacije vrijednosnih papira potrebno je odgovarajuće javno objaviti pojedinosti o svim stabilizacijskim transakcijama najkasnije na kraju sedmog trgovinskog dana od dana izvršenja tih transakcija.

Za potrebe konkretnog izvještavanja Hanfe po članku 6. stavku 4. Delegirane Uredbe 2016/1052 kao i javnosti prema članku 6. stavku 2. Delegirane Uredbe 2016/1052, Hanfa je izradila obrazac izvještaja u excel formatu koji sadrži zaseban sheet sa skupom podataka koji se dostavljaju Hanfi kao i zaseban sheet sa skupom podataka koji se javno objavljuje. Skup podataka koji se dostavlja odnosi se na dio podataka iz Tablice 2 Priloga I. Delegirane Uredbe (EU) 2017/590 koja detaljnije uređuje transakcijsko izvještavanje kako je propisano člankom 26. MIFIR-a.

Obrazac izvještaja naziva (Pregled stabilizacijskih transakcija – čl. 5. st. 5. MAR i čl. 6. RTS 2016-1052) može se pronaći na sljedećoj poveznici. Obrazac se sastoji od dva sheeta – jedan koji sadrži skup podataka za izvještavanje Hanfe (naziva: „Transakcije dostava Hanfi“), a drugi koji sadrži uži skup podataka za izvještavanje javnosti (naziva: „Transakcije javna objava“). Podaci koji se dostavljaju Hanfi dostavljaju se slanjem na adresu elektroničke pošte: pisarnica@hanfa.hr , sve u roku od 7 trgovinskih dana od dana izvršenja stabilizacijskih transakcija.

U pogledu obavještavanja javnosti po pitanju stabilizacijskih transakcija očekuje se da izdavatelj, ponuditelj odnosno subjekt koji provodi stabilizaciju javno objavi pojedinosti o svim stabilizacijskim transakcijama koje su izvršene tijekom stabilizacijskog razdoblja, i to sve  u roku od 7 (sedam) trgovinskih dana od dana izvršenja transakcija. Obavještavanje javnosti bi se trebalo izvršiti objavom izdavatelja putem Službenog registra propisanih informacija Hanfe (SRPI) i eho.zse sustava Zagrebačke burze d.d. na način da navedena objava sadržava podatke koji se nalaze u obrascu „Transakcije javna objava“.

KOLAČIĆI

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Statistički kolačići pripadaju i skupini funkcionalnih kolačića koji nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge kroz praćenje analitike odnosno statistike posjeta. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.