Zajednički dokument EIOPA-e i ESB-a: put prema europskom sustavu za upravljanje rizikom od prirodnih katastrofa
Moguća uloga europskih rješenja u smanjenju utjecaja prirodnih katastrofa koje proizlaze iz klimatskih promjena
Kako prirodne katastrofe postaju sve češće i ozbiljnije, očekuje se da će osiguranje postati manje pristupačno, a ionako znatan osigurateljni jaz vjerojatno će se dodatno povećati.
Predmetni dokument pokazuje da nacionalni javno-privatni osigurateljni programi pomažu smanjiti osigurateljni jaz u nekoliko zemalja te ispituje kako ti programi u tu svrhu koriste privatna i javna sredstva.
Nadovezujući se na postojeće nacionalne strukture i strukture EU-a, EIOPA i ESB predlažu moguće rješenje na razini EU-a koje se sastoji od dva komplementarna stupa:
- javno-privatni program reosiguranja na razini EU-a za povećanje osigurateljnog pokrića za rizik od prirodnih katastrofa. Objedinjavanjem privatnih rizika i opasnosti diljem EU-a taj bi program iskoristio ekonomiju razmjera i diversificirao pokrivenost visokih rizika na europskoj razini. Bio bi financiran premijama temeljenim na riziku od (re)osiguratelja ili nacionalnih osigurateljnih programa.
- fond EU-a za javno financiranje katastrofa za jačanje javnog upravljanja rizikom od katastrofa u državama članicama. Financiran doprinosima država članica, taj bi fond pomogao obnoviti javnu infrastrukturu nakon prirodnih katastrofa, pod uvjetom da su države članice provele dogovorene mjere za smanjenje rizika prije događaja kako bi se smanjio moralni hazard.
Dokument se nadovezuje na opcije predstavljene u zajedničkom dokumentu za raspravu ESB-a i EIOPA-e iz 2023. koji je zagovarao ljestvičasti pristup (tzv. „ladder approach“) osiguranju od prirodnih katastrofa, koji uključuje i privatni i javni sektor.
Više o ovoj temi možete pronaći na sljedećoj poveznici.