Predstavnice Hanfe na riječkoj konferenciji „Kriptotržište: prilike i izazovi“
Predstavnice Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) sudjelovale su na konferenciji „Kriptotržište: prilike i izazovi“ održanoj 25. studenoga 2024. na Ekonomskom fakultetu u Rijeci (EFRI). Posljednjih dana vrijednost bitcoina približila se granici od 100.000 američkih dolara uslijed političkih promjena u SAD-u te je tema ulaganja u kriptovalute, a time i konferencije, vrlo aktualna i privlači pozornost javnosti.
Konferenciju je otvorila prof. dr. Bojana Oglić Draženović, pročelnica Katedre za financije EFRI-ja, a prisutnima se obratila i prodekanica fakulteta izv. prof. dr. Vesna Buterin. Uvodno predavanje održao je dr. Ivan Gržeta, profesor na Katedri za financije.
Tom je prilikom direktorica Sektora za sistemske rizike i zaštitu potrošača u Hanfi Ivana Herceg naglasila da se radi o već četvrtoj konferenciji koju Hanfa organizira na ovu temu u suradnji s fakultetima. Jedan od razloga provođenja edukacije o kriptotržištu među studentskom populacijom jesu i istraživanja koja su pokazala da su mladi koji su skloni investiranju skloniji upravo ulaganjima na kriptotržištu, znatno više nego na tradicionalnim financijskim tržištima.
„Kriptotržište i blockchain tehnologija sa sobom nose prilike, ali i izazove i rizike. Danas u EU-u imamo Uredbu o tržištima kriptoimovine (MiCA), a u srpnju je i u Hrvatskoj donesen Zakon o provedbi Uredbe o tržištima kriptoimovine, čime se nastoji kriptotržište učiniti što transparentnijim i sigurnijim. Pritom je ključna edukacija ulagatelja, ali i široke javnosti“, rezimirala je tom prilikom Herceg.
Viša analitičarka u Hanfinoj Direkciji za praćenje zaštite potrošača i edukaciju Anja Tkalčević održala je izlaganje na temu kriptoprijevara – o tome kako ih prepoznati i izbjeći rizike. Prijevare su sve učestalije na kriptotržištu, ali i općenito na financijskim tržištima, pa je dobro upoznati se s njihovim primjerima kako bismo se znali zaštiti i kako ne bismo nasjeli na lažne ponude i lažne kriptomjenjačnice.
Naime, istraživanje iz 2022. pokazalo je da 26 posto mladih ulaže ili planira ulagati na kriptotržištu, ali da istovremeno ti mladi, čak i oni koji sudjeluju na samom tržištu, nedovoljno poznaju odlike kriptotržišta i često ne razumiju koliko je ono rizično i špekulativno.
„Svi pružatelji usluga virtualne imovine dužni su se javiti Hanfi prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. Hanfa na svojoj stranici ima objavljen registar pružatelja usluga virtualne imovine, u kojem se trenutno nalazi 8 društava, dok ih je 11 još u postupku provjere“, navela je Tkalčević.