
Obavijest za osobe koje žele trgovati kriptoimovinom
Dana 30.12.2024. u Republici Hrvatskoj počela se primjenjivati Uredba (EU) 2023/1114, poznatija kao Uredba o tržištima kriptoimovine, odnosno MiCA. Uredbom se na razini cijele Europske unije prvi puta uvode jedinstvena pravila poslovanja kao i nadzor izdavanjea kriptoimovine, trgovanja kriptoimovinom i pružanja usluga povezanih s kriptoimovinom.
U RH dva su tijela nadležna za nadzor u odnosu na kriptoimovinu:
- Hrvatska narodna banka, koja je nadležna za:
- aktivnosti u vezi s izdavanjem tokena vezanih uz imovinu (ART, engl. Asset-Referenced Token)
- aktivnosti u vezi s izdavanjem tokena e-novca (EMT, engl. Electronic Money Token).
- Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa), koja je nadležna za:
- notifikacije bijelih knjiga o izdavanju tokena koji nisu ART ili EMT
- nadzor poslovanja društava koja pružaju kripto usluge
- nadzor trgovanja kriptoimovinom.
Ako planirate početi trgovati kriptoimovinom ili njome već trgujete, obavezno obratite pozornost na sljedeće:
- Ne poslujte s društvima koja nemaju odobrenje za pružanje kripto usluga!
Hrvatsko društvo koje želi pružati kripto usluge mora za to dobiti prethodno odobrenje Hanfe.
Kripto usluge uključuju primjerice kupnju ili prodaju kriptoimovine (Bitcoin, Ethereum, da navedemo samo najpoznatije), zamjenu kriptoimovine za novac putem bankomata ili pohranu privatnih ključeva za pristup kriptoimovini.
- Međutim, postoje iznimke.
Neka hrvatska društva već sada pružaju kripto usluge klijentima te ih Hanfa trenutačno nadzire samo u pogledu sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma. I ona će trebati dobiti odobrenje Hanfe kako bi takve usluge nastavila pružati i dalje. Za to imaju rok najkasnije do 1. srpnja 2026. godine.
No do dobivanja takvog odobrenja, takva društva smiju i dalje pružati kripto usluge koje trenutačno pružaju. Takva društva nazivaju se VASP-ovi (engl. Virtual Asset Service Providers) i nalaze se u OVOM registru.
- Hanfa ima ograničene ovlasti za provođenje nadzora u odnosu na VASP-ove.
To znači da ćete punu zaštitu i prava koju vam daje MiCA moći ostvariti tek kada VASP-ovi dobiju Hanfino odobrenje za rad u skladu MiCA-om. Hanfa do tada ima samo ograničene ovlasti za provođenje nadzora nad takvim društvima te vas neće moći zaštititi u slučaju da imate predstavku na rad takvih društava.
- Ako trgujete preko stranih društava, budite posebno oprezni.
U slučaju da ste sami online našli strano društvo putem kojeg biste htjeli trgovati kriptoimovinom, budite posebno oprezni. Posebno biste trebali obratiti pažnju na sljedeće: odakle je društvo (egzotična otočja često su vezana uz dvojbene prakse poslovanja), objavljuje li jasne informacije o svojem poslovanju (npr. kako se zove društvo, postoji li jasan način kontaktiranja društva), nagovara li vas na stalne uplate, itd. U slučaju sumnje kontaktirajte regulatora iz strane države, kako biste dobili konkretne podatke o legitimnosti poslovanja društva. Napominjemo da Hanfa nije nadležna za nadzor stranih društava.
Strana društva koja trenutačno nemaju dozvolu u skladu s MiCA-om u Hrvatskoj mogu nuditi svoje usluge isključivo ako su notificirana kod Hanfe kao strani VASP-ovi, i to samo dok traje prijelazni režim iz MiCA-e u njihovoj matičnoj zemlji. Popis takvih društava možete provjeriti OVDJE. Osim toga, strana društva koja su u EU-a licencirana kao u skladu s MiCA-om mogu u Hrvatskoj nuditi usluge samo ako su notificirana kod Hanfe prema MiCA-i. Popis takvih društava dostupan je OVDJE. Uz to potrošače upućujemo i na ESMA-in privremeni registar prema MiCA-i, gdje mogu pronaći informacije o notificiranim bijelim knjigama, autoriziranim ART-ovima i EMT-ovima te relevantna upozorenja.
- Fond za zaštitu ulagatelja ne pokriva kriptoimovinu.
U slučaju da vam društvo koje pruža kripto usluge iz bilo kojeg razloga ne može vratiti vaša novčana sredstva ili kriptoimovinu, ne postoji zaseban fond koji će vam umjesto društva vratiti imovinu ili dio nje.
- Obaveza izdavanja bijele knjige o kriptoimovini.
Svatko tko u EU-u želi izdati određenu vrstu kriptoimovine putem javne ponude morat će pri tome biti transparentan tako što će izdati bijelu knjigu o kriptoimovini u kojoj će navesti informacije o samoj kriptoimovini/tokenu koji se izdaje, povezanom projektu, pravima i obvezama, upotrijebljenoj tehnologiji, povezanim rizicima, itd. Potrošače svakako upućujemo da provjere ESMA-in privremeni registar prema MiCA-i. Napominjemo da se kriptoimovina u Hrvatskoj može nuditi samo ako je prethodno notificirana Hanfi (OVDJE), ali važno je istaknuti da prema MiCA-i Hanfa ne odobrava ni licencira spomenute bijele knjige.
- Početak primjene MiCA-e neće ukloniti mnoge rizike s kriptoimovinom.
Primjerice, velika većina kriptoimovine i dalje će ostati visoko rizična s cijenom koja će se nepredvidljivo kretati. I zato budite oprezni kad donosite bilo kakve financijske odluke.
ESMA također upozorava na rizke povezane s kriptoimovinom o čemu više možete pročitati ovdje.