24.09.2024.

Predstavnici Hanfe na konferenciji o osiguranju i rizicima – EERIA

Na trećoj godišnjoj konferenciji Eastern European Risk and Insurance Association (EERIA) održanoj od 19. do 21. rujna 2024. u organizaciji Ekonomskog fakulteta u Zagrebu predstavnici Hanfe govorili su o važnosti osiguranja od rizika prirodnih nepogoda.

Nakon uvodnih riječi organizatora član Upravnog vijeća Hanfe Tomislav Ridzak održao je ključni govor pod nazivom (Un)boxing the Nat Cat – Importance of Climate Risk Management and Insurance te je istaknuo važnost osiguranja od rizika prirodnih nepogoda, a posebice u današnje vrijeme, kada se one sve češće javljaju uslijed globalnog zatopljenja. 

„EIOPA je utvrdila da osobne karakteristike potrošača, poput prihoda i financijske pismenosti, te percepcija rizika koja često ne odražava stvarne prijetnje značajno ograničavaju prihvaćanje osiguranja od prirodnih katastrofa. Prirodne katastrofe različito utječu na građane, poduzeća i državni proračun, pri čemu se građani oslanjaju na štednju, država nudi pomoć iz državnog proračuna, a društva za osiguranje suočavaju se s učestalijim ekstremnim događajima i štetama koji smanjuju osigurljivost imovine od takvih rizika i posljedično uzrokuju rast premija. Stoga je nužno u okviru osiguranja od prirodnih katastrofa uzeti u obzir socijalni aspekt osiguranja, kompleksnost izazova koji uključuju osobnu odgovornost, troškove i operativne probleme, ali i nužnu ex ante suradnju privatnog i javnog sektora u adekvatnom pokriću rizika od ekstremnih klimatskih događaja“, istaknuo je tom prilikom T. Ridzak.

Značajan osigurateljni jaz u Hrvatskoj

U panel-raspravi Bridging the Gap: Stakeholder Roles in Overcoming Barriers to Inclusive Insurance sudjelovala je voditeljica Direkcije za analizu osiguranja u Hanfi Iva Ivanković, koja je istaknula da je u Hrvatskoj penetracija osiguranja oko 2,6 posto, što je daleko ispod prosjeka EU-a od sedam posto. Iz toga je jasno vidljiv značajan osigurateljni jaz tj. nedostatak osigurateljnog pokrića, što mnoge pojedince i poduzeća ostavlja bez odgovarajuće zaštite, osobito u ranjivim zajednicama.

„U mnogim dijelovima istočne Europe osiguranje se i dalje smatra luksuzom. Vrste osiguranja koje su najčešće prisutne – poput obveznog automobilskog osiguranja – često se doživljavaju samo kao zakonska obveza, a ne kao financijski oslonac. Dobrovoljni oblici osiguranja, poput životnog, zdravstvenog ili imovinskog osiguranja, nisu široko prihvaćeni unatoč stvarnim i sve većim rizicima koje predstavljaju prirodne katastrofe, nesreće i ekonomska nestabilnost“, konstatirala je I. Ivanković te ocijenila da poticanje financijskog obrazovanja u školama i putem javnih kampanja može utjecati na smanjenje nedostatnosti osiguranja. Također je dodala da osigurateljna industrija ima veliki značaj u stvaranju inkluzivnog okruženja, ali i proizvoda koji su ne samo pristupačni, već i fleksibilni. 

Važnost osiguranja rizika od potresa

Zadnjeg dana, posvećenog predstavljanju stručnih i znanstvenih radova iz tog područja, predstavljen je i zajednički rad direktorice Sektora za sistemske rizike u Hanfi Ivane Herceg i više analitičarke iz Hanfine Direkcije za praćenje zaštite potrošača i edukaciju Anje Tkalčević pod nazivom Earthquake insurance risk in Croatia. Autorice su zaključile kako je razina penetracije osiguranja rizika u Hrvatskoj i dalje niska iako je došlo do određenog porasta ugovaranja osiguranja od rizika potresa nakon tri značajna potresa koja su se dogodila u Hrvatskoj u 2020. godini, a koja su istaknula ključnu ulogu osiguranja od potresa u ublažavanju financijskih i materijalnih šteta uzrokovanih prirodnim katastrofama.

Bila su to tri dana zanimljivih predavanja, panel-rasprava i radionica na temu osiguranja od rizika klimatskih promjena, a cilj konferencije bio je razmijeniti znanja i iskustva o toj vrsti rizika u svijetu, s naglaskom na ovaj dio Europe. 

PODIJELITE ČLANAK

Ostale vijesti

Sve vijesti
KOLAČIĆI

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Statistički kolačići pripadaju i skupini funkcionalnih kolačića koji nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge kroz praćenje analitike odnosno statistike posjeta. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.