Sanacijska tijela
OPĆENITO O SANACIJSKIM TIJELIMA
Sanacijska tijela jesu tijela koja su u pojedinoj državi članici ovlaštena primjenjivati sanacijske instrumente i izvršavati sanacijske ovlasti, a u Republici Hrvatskoj to su:
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga − nacionalno sanacijsko tijelo nadležno za središnje depozitorije, središnje druge ugovorne strane te investicijska društva koja nisu dio grupe i grupe u kojima je najmanje jedna članica grupe investicijsko društvo, a nijedna članica grupe nije kreditna institucija, odnosno nadležno sanacijsko tijelo za ona investicijska društva koja ne ulaze u područje primjene članka 2. Uredbe (EU) br. 806/2014. U Republici Hrvatskoj to su sljedeće financijske institucije:
- Središnje klirinško depozitarno društvo d.d.
- SKDD-CCP Smart Clear d.d.
- Agram brokeri d.d.
- INTERKAPITAL vrijednosni papiri d.o.o.
Jedinstveni sanacijski odbor − središnje sanacijsko tijelo unutar bankovne unije Europske unije. Zajedno s nacionalnim sanacijskim tijelima u državama članicama sudionicama čini Jedinstveni sanacijski mehanizam. Izravno je odgovoran za subjekte iz članka 7. stavka 2., stavka 4. točke (b) i stavka 5. Uredbe (EU) br. 806/2014. U Republici Hrvatskoj to su sljedeće kreditne institucije:
- Addiko Bank d.d.
- Erste&Steiermärkische Bank d.d.
- Privredna banka Zagreb d.d.
- Raiffeisenbank Austria d.d.
- Wüstenrot stambena štedionica d.d.
- Zagrebačka banka d.d.
Hrvatska narodna banka − nacionalno sanacijsko tijelo nadležno za kreditne institucije koje nisu dio grupe i grupe u kojima je barem jedna članica grupe kreditna institucija, izravno odgovorno za subjekte iz članka 7. stavka 3. Uredbe (EU) br. 806/2014. U Republici Hrvatskoj to su sljedeće kreditne institucije:
- Agram banka d.d.
- Banka Kovanica d.d.
- Croatia banka d.d.
- Hrvatska poštanska banka d.d.
- Imex banka d.d.
- Istarska kreditna banka Umag d.d.
- J&T banka d.d.
- Karlovačka banka d.d.
- KentBank d.d.
- Nova hrvatska banka d.d.
- OTP banka d.d.
- Partner banka d.d.
- Podravska banka d.d.
- Samoborska banka d.d.
- Slatinska banka d.d.
Osim sanacijskih tijela u državama članicama određena su i nadležna ministarstva, koja su odgovorna za ekonomske, financijske i proračunske odluke na nacionalnoj razini u skladu s nacionalnim nadležnostima i koje je država članica imenovala za izvršavanje funkcije nadležnog ministarstva.
Ministarstvo financija Republike Hrvatske nadležno je ministarstvo za izvršavanje poslova u okviru zakona kojim se uređuje sanacija kreditnih institucija i investicijskih društava, zakona kojim se uređuje tržište kapitala, kao i zakona kojim se uređuje oporavak i sanacija središnjih drugih ugovornih strana.
Dodatno, Hrvatska agencija za osiguranje depozita upravlja nacionalnim sanacijskim fondom i ovlaštena je prikupljati prethodne i naknadne doprinose za potrebe uplate u Jedinstveni sanacijski fond, čiji su članovi kreditne institucije i investicijska društva u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje sanacija kreditnih institucija i investicijskih društava.
SAŽETAK RELEVANTNIH INTERNIH POSTUPAKA KOJI SE PRIMJENJUJU PRI OBAVLJANJU POSLOVA SANACIJE
U skladu s odredbama zakona kojim se uređuje sanacija kreditnih institucija i investicijskih društava, a kojim je u hrvatski pravni sustav implementirana Direktiva 2014/59/EU[1], zakona kojim se uređuje oporavak i sanacija središnjih drugih ugovornih strana, a kojim je propisana provedba Uredbe (EU) 2021/23[2] u hrvatskom pravnom sustavu, kao i zakona kojim se uređuje tržište kapitala, kojim je uređena sanacija središnjih depozitorija, Hanfa na svojim mrežnim stranicama objavljuje sažetak relevantnih internih postupaka koji se primjenjuju pri obavljanju poslova sanacije, s osobitim naglaskom na obvezu čuvanja povjerljivih informacija i razmjenu takvih informacija među pojedinim organizacijskim cjelinama.
S obzirom na značajan porast obveza Hanfe u pogledu izvršavanja sanacijskih ovlasti na temelju prethodno navedenih propisa, a s ciljem njihovog objedinjavanja, u Hanfi je od 26. listopada 2022. ustrojen Ured za sanaciju. Do tada su poslovi sanacije od 29. svibnja 2015. bili u nadležnosti Ureda za sudske postupke, a od 1. studenog 2018. u nadležnosti Sektora za harmonizaciju propisa i međunarodnu suradnju. Osnivanjem navedenog Ureda Hanfa je osigurala da su zaposlenici koji obavljaju isključivo sanacijske poslove u skladu s odredbama prethodno navedenih propisa strukturno i funkcionalno odvojeni od zaposlenika koji obavljaju poslove nadzora poslovanja investicijskih društava, središnjeg depozitorija i središnje druge ugovorne strane (dalje: financijskih institucija), odnosno od zaposlenika Sektora za superviziju tržišta kapitala i Sektora za superviziju fondova i investicijskih društava. Time je Hanfa ispunila i regulatorne zahtjeve da navedene organizacijske jedinice budu strukturno i funkcionalno neovisne s obzirom na ostale funkcije koje Hanfa obavlja u skladu s odredbama drugih propisa te da navedene organizacijske jedinice podliježu odvojenim linijama izvještavanja, čime je osigurana operativna i funkcionalna neovisnost u cilju izbjegavanja sukoba interesa između sanacijskih ovlasti i supervizorskih odnosno nadzornih funkcija Hanfe.
Međusobna suradnja i razmjena informacija među navedenim organizacijskim jedinicama uređena je internim aktima Hanfe tako da se njima, između ostalog, uređuje postupanje navedenih jedinica prilikom izrade i ažuriranja sanacijskih planova, određivanja minimalnog zahtjeva za regulatorni kapital i podložne obveze te utvrđivanja da financijska institucija propada ili će vjerojatno propasti.
U pogledu razmjene informacija s drugim sanacijskim tijelima iz Republike Hrvatske, Hanfa je sklopila odgovarajuće sporazume s Ministarstvom financija Republike Hrvatske i Hrvatskom narodnom bankom, kojima se regulira razmjena podataka i dokumentacije koji se koriste prilikom izvršavanja sanacijskih ovlasti i primjene sanacijskih instrumenata, kao i detaljnije uređuje međusobna suradnja i razmjena informacija uvažavajući odredbe relevantnih propisa koji se odnose na sanacijske ovlasti i obvezu čuvanja povjerljivih informacija.
U vezi s obvezom čuvanja povjerljivih informacija važno je naglasiti da su, u skladu s odredbama prethodno navedenih propisa i drugih propisa koji uređuju tajnost podataka, pri obavljanju poslova u okviru svojih nadležnosti zaposlenici Hanfe, bez obzira na to obavljaju li poslove u izvršavanju sanacijskih ovlasti ili izvršavanju supervizorskih ovlasti, dužni sve informacije koje su saznali čuvati kao povjerljive i ta obveza odnosi se na razdoblje prije, tijekom i nakon imenovanja odnosno zaposlenja.
[1] Direktiva 2014/59/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uspostavi okvira za oporavak i sanaciju kreditnih institucija i investicijskih društava te o izmjeni Direktive Vijeća 82/891/EEZ i direktiva 2001/24/EZ, 2002/47/EZ, 2004/25/EZ, 2005/56/EZ, 2007/36/EZ, 2011/35/EU, 2012/30/EU i 2013/36/EU te uredbi (EU) br. 1093/2010 i (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća
[2] Uredba (EU) 2021/23 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2020. o okviru za oporavak i sanaciju središnjih drugih ugovornih strana i o izmjeni uredaba (EU) br. 1095/2010, (EU) br. 648/2012, (EU) br. 600/2014, (EU) br. 806/2014 i (EU) 2015/2365 te direktiva 2002/47/EZ, 2004/25/EZ, 2007/36/EZ, 2014/59/EU i (EU) 2017/1132